За Нас
За Нас
Приемането на децата в болница е стресиращо събитие. Всяко дете преживява трудности в адаптационния период след хоспитализацията, чувства се социално изолирано и има нужда от психологическа подкрепа.
Смятаме, че създаването на среда за хоспитализираните деца, различна от болничната, с организирани, планувани образователни и занимателни дейности би оказала позитивно влияние върху малките пациенти. Тази среда е максимално близка до познатата на детето и тук то може да учи, да твори, да чете, да се забавлява. Ежедневните съвместни занимания го откъсват от мислите за болестта и засилват волята за справяне с нея.
Идеята за създаване на подобна среда дойде спонтанно в началото на 2017 година след закриване на боличното училище в гр.Пловдив. Част от екипа на училището продължи да посещава болните деца и да се занимава с тях доброволно в Клиниката по педиатрия и генетични заболявания. Благодарение на подкрепата на ръководството на клиниката и последователи на идеята, през месец юли 2017 г. сдружението стана факт.
Ежедневната ни работа с децата ни показва,че има смисъл ние да бъдем до тях, те ни вдъхновяват. Контактите с родители и лекари ни карат да търсим нови начини да извадим децата от изолацията на болничната среда.
Нашите цели са:
- Защита на правата на хоспитализираните деца.
- Подобряване на социалната адаптация на децата по време на активното и на поддържащото лечение и в последващия период.
- Подпомагане, обединяване, насърчаване, информиране на родители и деца с различни заболявания.
- Осигуряване на психологическа помощ за децата и техните семейства за преодоляването на емоционалните последствия от болестта.
- Осъществяване на връзки и постоянен диалог между Сдружението и ръководни органи и институции в Република България, имащи отношение към дейността на сдружението ( Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието, Министерство на труда и социалната политика и др.)
- Създаване на контакти с подобни организации в страната и чижбина.
- Всестранно подпомагане на семействата на заболелите деца при грижите им за тях.
- Подпомагане на оздравителния процес чрез организирани образователни и възпитателни дейности.
- Обучение в духа на толерантност и недискриминация.
- Приобщаване на родители към образователния процес и засилена работа с тези, които не подкрепят образованието на техните деца.
- Поддържане на усещането у детето за пълноценност на личността и волята му за активен живот, на чувство за сигурност, за идентичност, за целеустременост, за собствена надареност.